Szkolenie medialne cz. 8 – społecznik, filozof, a może STRATEG? – jakim Prezesem jesteś?
Stratedzy. Myślę, że kilku takich udało mi się w życiu spotkać. Kilku? No może trzech. Strateg to gatunek rzadki. Chciałam go zdefiniować, ale dzisiaj tego nie zrobię. Jak spotkam trzech kolejnych to wtedy spróbuję.
Pierwsze słowa jakie padają w filmie Katarzyny Kolendy-Zalewskiej „Strateg”, który w całości poświęcony jest biografii prof. Zbigniewa Brzezińskiego brzmią: „Nie był mistrzem dyplomacji, ale był świetnym negocjatorem, […] wybitny talent i intelekt, z chłopięcą ciekawością świata”. Wszystko to wystarczy, żeby chcieć kogoś takiego słuchać, żeby wręcz łaknąć słuchania kogoś takiego. Kogoś kto osiąga to, czego chce, ale nie tylko dla siebie, ale dla dobra innych, a jednocześnie patrzy na świat oczami dziecka. Strateg to ktoś, kto nie musi zabiegać o to, by go słuchano. Działa tak i komunikuje się tak, że każde wypowiedziane zdanie zadziwia, bo jest tak mądrze i prosto zakomunikowane.
Czy strateg ma wiedzę jak wykorzystywać media do komunikacji?
Ależ oczywiście, że ma, a z pewnością ma świadomość do czego media są mu potrzebne. Sam o media nie zabiega, to media zabiegają o niego.
Jakim człowiekiem jesteś i czy powinieneś wykorzystywać media w biznesie? Czy rozumiesz swoją rolę podczas wywiadów, czy potrafisz sprzedać swój produkt, szanując zasady obowiązujące w relacjach z dziennikarzami?
Nie nauczę cię bycia strategiem, ale chciałabym dziś opowiedzieć o kilka ważnych rzeczach, które warto przeanalizować pod kątem przyszłej komunikacji publicznej. Chciałabym też byś odpowiedział/odpowiedziała sobie na pytania: jakim typem rozmówcy jesteś, a mówiąc bardziej precyzyjnie: człowiekiem o jakich wartościach i podejściu do swojej pracy jesteś?
Najpierw dobry towar, potem media!
Gwarantem dobrego wizerunku w przestrzeni medialnej jest dobry towar bądź usługa. I zanim trafisz do mediów, bo wzmacniać wizerunek swojej marki, właśnie na tym powinieneś się skoncentrować. Media i ich strategiczne wykorzystanie w biznesie nie są dla wszystkich, media są dla tych, którzy mają za sobą właściwą drogę biznesową i ukształtowany model biznesowy.
Z kim lubią rozmawiać dziennikarze?
Wśród przedsiębiorców, którzy mają po swojej stronie rynek konsumentów, wyodrębnić można kilka typów przedsiębiorców. Ich idee silnie zaznaczają się w sposobie narracji medialnej:
PASJONACI BIZNESU – można ich poniekąd nazywać edukatorami. Przeszli w biznesie poważne kryzysy, np.: związane z przepisami, kulawym prawem, ale nigdy się nie poddali, bo biznes jest ich prawdziwą pasją. O niepowodzeniach nie opowiadają z pozycji pokrzywdzonego, ale traktują je jako trampolinę do dalszych osiągnięć. Przeszkody, z jakimi się spotkali są często klarowną przestrogą i edukacją dla innych przedsiębiorców.
Przykład: Roman Kluska i historia OPTIMUSA.
SPOŁECZNICY – przez biznes realizują misję społeczną i doskonale potrafią w to wpisać budowanie własnej marki. Wyróżnikiem tego typu osobowości jest to, że w ideę, o której opowiadają i którą promują, potrafią wpisać cechy własnych produktów. Nie mówią: moje produkty są najlepszej jakości, bo wiedzą, że jest to kryptoreklama, sprzedają ideologię: trzeba dbać o firmy rodzinne, bo ciągłość pokoleniowa w wytwarzaniu produktów świadczy o ich jakości.
Przykład: prof. Andrzej Blikle – wspiera Inicjatywę Firm Rodzinnych, bo są one jego zdaniem gwarantem jakości, tym samym przenosi wartość produktu jaką jest „jakość” na swój biznes.
FILOZOFOWIE – w ich sposobie mówienia o marce, centralne miejsce zajmuje człowiek współtworzący organizację. Słuchając eksperta-filozofa ma się wrażenie, że powstawanie produktu jest efektem dobrego funkcjonowania człowieka w firmie, taka postawa sprzyja powstawaniu produktów innowacyjnych, eksperymentalnych. Dbając o zespół filozof-przedsiębiorca staje się odkrywcą produktowym. I nawet jeśli wprost nie mówi o zasadach zatrudnienia w jego firmie i roli pracownika w organizacji, odbiorca mediów wyczuwa jakim jest pracodawcą. Rezygnuje z podawania karkołomnych licz pokazujących wzrost zatrudnienia, ważniejsza jest dla niego historia związana z rolą każdej jednostki, jej stosunkiem do firmy, a dzięki temu wpływie na produkt finalny.
Przykład: Marek Tarnowski, prezes MOKATE: idea CSR – Społecznej Odpowiedzialności Biznesu.
Osoby, które pojawiają się jako przykłady powyższej klasyfikacji powstały w redakcji ekonomicznej radiowej Trójki, podczas rozmowy z Wiktorem Legowiczem i Arkadiuszem Ekiertem. Więcej możecie Państwo przeczytać w mojej książce „Medialne lwy dla rekinów biznesu”.
No Comments