fbpx

Musisz odcumować łódź z brzegu. Video felieton odc. 4: Otwartość.

45-letni Piotr. Czarny koń.  Został wybrany spośród 50 kandydatów do prowadzenia międzynarodowego projektu.  W zasadzie – jak mówią rekruterzy – na finiszu – był bezkonkurencyjny pod względem wiedzy. Spotkania, konsultacje, motywowanie zespołu do ciężkich zadań, do tego spotkania z partnerami i mediami. Szkoda, że wiedza tak bardzo kontrastowała z brakiem komunikatywności. Kiedy Piotr zaczął delegować spotkania z zespołem na swojego zastępcę, był to początek jego końca. Kiedy przerzucił na jednego z członków zespołu – spotkania z branżowymi dziennikarzami, stracił pozycję lidera. Zamiast z nim, menedżerowie konsultowali wszystko z jego zastępcą. Podobnie robili partnerzy biznesowi i podwykonawcy, którzy kogoś innego widzeli podczas medialnych relacji. To nie on, w oczach i mentalności zespołu, był liderem. Lider się nie chowa. Lider jest otwarty. Lider potrafi wypływać na morze, nawet wtedy, kiedy czuje, że rejs będzie trudny, a bycie za sterem momentami paraliżujące.

Tylko ci, którzy wypływają na morze – naprawdę zdobywają to, co zamierzają zdobyć. Podobnież jest w komunikacji. Komunikacja w  biznesie wymaga otwartości i odwagi, wymaga przestrzeni, ale czasami i przynęty.  Musisz łódź odcumować z brzegu,  położyć na wodzie i podróżować. Zagarniać  otwartą przestrzeń. Marki osobiste podróżują i nie zasłaniają się marynarzami. Nie pozostawiają im decyzji, nie ich ustami komunikują rzeczy ważne. Marka to kapitan. Otwarty na ludzi. Doskonale nimi zarządzający.

otwartosc-2

Otwarci w komunikacji prezesi, mówiący w jasny sposób: jaki jest ich punkt widzenia w danej sprawie, zyskują zaufanie dla swojej marki. Wypływają. Otwartość to jedna z ważniejszych cech skutecznej komunikacji w biznesie. W większości firm to działy public relations bądź działy prasowe zajmują się komunikacją marki, chroniąc niejako wizerunek prezesa spółki, który specjalistów PR traktuje jak tarczę. Pewnie są spółki, które takie przycumowania do brzegu potrzebują, ale jeśli  tworzysz biznes konsumencki, musisz mówić własnym głosem, musisz być otwarty.

otwartosc-8

Strategia zawsze uzależniona jest od branży, którą reprezentujesz i skali biznesu. Jednak jeśli reprezentujesz biznes skierowany do klienta indywidualnego, Twoja komunikacja z rynkiem może wejść w idealny związek ze strategią sprzedaży i zbuduje relacje marki z klientami. Jakim jesteś prezesem? Jak często komunikujesz się z klientami? I za pomocą jakich narzędzi to robisz?

otwartosc-10

 

 

 

No Comments

Post a Comment