fbpx

Szczypior w herbacie, czyli wyzwanie dla innowatorów. Dlaczego innowatorzy używają prostej metafory w języku biznesowym? Video Felieton odc. 3: Innowacja.

Innowator to ktoś, kto robi rzeczy, których nikt inny wcześniej nie robił. Na przykład połączył składniki, których nikt do tej pory nie łączył i dzięki temu powstał niesamowity smak herbaty. Takiej, której nikt wcześniej nie pił.  Albo połączył ludzi, którzy ze względu na dość odległe od siebie profesje, nigdy wcześniej ze sobą nie współpracowali. I nagle okazało się, że to połączenie daje niesamowity efekt w postaci absolutnie innowacyjnego smaku dla podniebienia, albo gadżetu ułatwiającego codzienność. Innowatorzy – najwięksi w biznesie. Jest im łatwiej, bo mają doskonałą przestrzeń do komunikacji.

Jak zakomunikować konsumentom, że wypuszczamy na rynek herbatę o smaku szczypiorku? Nie wiem, czy jest taka na rynku, ale wiem, że opracowywane są receptury herbat o smaku warzyw. Konsument doskonale wie jak smakuje szczypiorek, ale użyty w herbacie, którą od lat na wyłączność mają cytryna, miód czy  imbir – to absolutna nowość.  Czy to znaczy, że język, którym będziemy opowiadać klientom o takim połączeniu, też ma być innowacyjny? Otóż absolutnie nie. Szczypior to jedno z najczęściej używanych warzyw w letniej kuchni. Wyglądem przypomina trawę, w smaku bardziej zbliżony jest do cebuli. Towarzyszy chłodnikom i pomidorom, które dojrzewały w słońcu. Kojarzy nam się z ogrodem, często dzieciństwem, może zsiadłym mlekiem, które  babcie podawały z ziemniakami. Prosty obraz, prosta metafora. Nie ma tym filozofii, jedynie chęć pobudzenia wspomnienia. A takie wspomnienia, arechetypiczne obrazy są dla marketingu i PR kwintesencją przekazu.

innowacja1

Innowacja wymaga prostego wyjaśnienia. Wymaga używania prostych słów, prostych zrozumiałych metafor. Ludzie muszą nas zrozumieć także po to,  by tę innowacje wdrażać w życie. By to robić muszą ją zrozumieć, ona musi0 stać się im bliska, odwoływac do ich świata. Używająć innowacji trzeba troszkę się poczuć jak u siebie, mimo że obcujemy z nowym.  W tłumaczeniu innowacji ważna jest prosta metafora, taki znak zrozumiały dla wszystkich. W sprzedaży innowacyjnych produktów – talent rozmawiania, komunikowania się z ludźmi jest fundamentalny. Ponieważ innowacja – by się sprzedawała, realizowała  – wymaga prostego pokazania jak działa i w jaki sposób może rozwiązać nasze problemy, albo zaspokoić podniebienia.

innowacja7

Biznesowy innowator – Piotr Voelkel, twórca marki Vox mówi: Ludzie twierdzą, że mam umiejętność mówienia w sposób bardzo klarowny i prosty , a z drugiej strony, że przywołuję porównania, które otwierają wyobraźnię. Kiedy jestem mocno zaangażowany w rozmowę, to na jej potrzeby wymyślam różne  wizualizacje i to bardzo pomaga. Mówiąc o roli szkoły porównałem ją do drabiny. Uczeń może dzięki niej wchodzić na coraz wyższy poziom i od niego zależy gdzie ją postawi i jaki w końcu osiągnie wynik. Szkoła daje mu szansę. Tak czy owak dokładanie do słów pewnych wizualizacji, bardzo poprawia komunikację.

Czy masz swoją metaforę innowatorze?

innowacja6

No Comments

Post a Comment