Lider powinien umieć słuchać. Felieton video, odc. 1: Słuchanie.
Kogo ostatnio wysłuchałeś w pełnym skupieniu i spokoju w swojej organizacji? Komu pozwoliłeś dosłownie wygadać się? Ile razy w ciągu ostatniego miesiąca zapytałeś o opinię członków swojego zespołu i czy z niej później skorzystałeś, wziąłeś pod uwagę przy podejmowaniu ważnej decyzji? I wreszcie, czy sięgasz po zdanie członków zespołu z niższych, a nawet najniższych szczebli organizacji? Na te pytania odpowiedają liderzy, którzy uczestniczą w moim programie szkoleniowym Communication Quest. Słuchanie otoczenia to jedna z pierwszych sesji, w jakich lider uczestniczy podczas szkoleń z CQ.
Twój prywatny brand to pieczęć Twojej jakości i skuteczności w organizacji i poza nią. Wyznacza go także umiejętność słuchania innych. Ten, kto opanował tę sztukę, jest bliżej rynkowej wygranej. Na moim kanale w serwisie Youtube wystartował cykl felietonów, w których opowiadam o wartościach, które stanowią clou komunikacji biznesowej. Odcinek pierwszy pooświęcony jest właśnie słuchaniu:
W książce „Język liderów” Cavin Murray, coach brytyjskich elit pisze, że: „Najwybitniejsi przywódcy potrafią słuchać ludzi z wszystkich szczebli organizacji. Rozmawiają z pojedynczymi osobami. Zapraszają pracowników na nieformalne spotkania w niewielkich grupach, w czasie przerw śniadaniowych lub pod koniec dnia pracy, by zapytać ich o opinie na różne tematy. Organizują także spotkania dla większych grup, podczas których inicjują otwartą dyskusję lub odpowiadają na najtrudniejsze pytania”. Czy Tobie też się to zdarza?
Aby zobrazować menedżerom istotę słuchania innych jako ważnej kompetencji w komunikacji, wykorzystujemy w felietonie metaforę fotela, łacząc to z ćwiczeniem jakie lider powinien wykonać, chcąc wzmocnić u siebie kompetencję słuchania innych. To ćwiczenie/porada brzmi prosto: wstaw wygodny fotel do biura. Ma to nie tylko symbolizować atrybut zmiany w relacji z zespołem, ale stworzyć warunki by komunikacja była bliska i bardziej otwarta. Komunikacja w firmie bywa wielowątkowa i ma rozmaite dźwięki. Może dosłownie przypominać las, z którego wydobywa się zarówno harmonia śpiewu ptaków, jak i szum liści, targanych zbliżającą się wichurą. Czy lider potrafi wsłuchać się w te dźwięki i stworzyć z tego udaną kompozycję?
Czym jest SŁUCHANIE? Po pierwsze: Słuchanie to pierwszy krok do nowoczesnego zarządzania. Ludzie przyzwyczaili się do szefów, którzy zamiast słuchać, rozdzielają zadania – bądź inny, wyróżnij się. Po drugie: Słuchanie to łączenie ludzi we wspólnym celu. Poprzez wsłuchiwanie się w to, co zespół ma do powiedzenia – zyskujesz wiedzę, zaufanie i szacunek otoczenia.
Po trzecie: Słuchanie to doskonała metoda do upewnienia się czy wszyscy dobrze rozumieją wizję i misję. Będziesz wiedział czy ją rozumieją – słuchając ich uważnie. Po czwarte: Słuchając badasz czy kierunek jaki wybieramy do rozwoju biznesu jest atrakcyjny dla ludzi, którzy z nami pracują. Jeśli taki będzie – będziesz miał pewność, że zidentyfikowali się z ideą.
Po piąte: Słuchanie ludzi daję inspirację i wiedzę. Po szóste: Słuchając swoich menedżerów – możesz szybciej i skuteczniej zapanować nad kryzysem i pokonywać trudności, a także znaleźć idealny sposób ich motywowania. O po siódme: Słuchanie pozwala na zbudowanie trafionej w sedno argumentacji, która rozwiewa pojawiające się obawy w zespole.
I po ósme: słuchanie innych, wzmacnia także słuchanie siebie – swojego, wewnętrznego głosu.
No Comments